O mnie

Publikacje

Prezentacje

Akustyka

Laboratoria
Zdjęcia

Prace dyplomowe

Prawo

Normy

Linki 


  Home | Hałas | Wibracje | Dźwięki | Tłumik absorpcyjny | Tłumik refleksyjny | Linki  

     TŁUMIK ABSORPCYJNY     

 

   Co to jest tłumik absorpcyjny?
 

Tłumik absorpcyjny składa się z perforowanej rury, waty tłumiącej, która otacza rurę. Przepływające przez rurę spaliny, przez wykonanie w niej otworki , mają kontakt z przestrzenią wypełnioną watą tłumiącą. Wata tłumiąca w czasie kontaktu ze spalinami tłumi ich drgania na wskutek tarcia mechanicznego. Tłumik ten tłumi tylko drgania o dużej częstotliwości (powyżej 500 Hz). Dlatego te tłumiki nie są wystarczjące wykorzystuje je się z innymi tłumikami w tłumiku kombinowanym.

Źródło Wikipedia, listopad 2012


Opisany powyżej tłumik absorpcyjny to tak naprawdę tłumik kombinowany, gdyż zastosowanie rury perforowanej powoduje zjawisko odbicia i rozpraszania fali akustycznej. Wyprowadzona definicja ogranicza się właściwie do tłumików samochodowych, a przecież tłumiki absorpcyjne są szeroko stosowane w przemyśle. W dużym skrócie tłumik absorpcyjny to taki, który głównie zawiera materiał absorpcyjny i jego działanie opiera się przede wszystkim na właściwościach tego materiału. W zastosowaniach przemysłowych stosuje się często siatkę, bądź materiał ochronny zabezpieczający materiał absorpcyjny (przeważnie wełnę mineralną) przed zanieczyszczeniami w instalacji, które mogą pogorszyć jego właściwości akustyczne.

Przykładowa charakterystyka tłumienia przenoszenia tłumika absorpcyjnyego:

Częstotliwość [Hz]Na poniższych rysunkach przedstawiono rozkład poziomów ciśnienia akustycznego [dB] w przekroju poprzecznym układu akustycznego dla różnych częstotliwościach [Hz](góra obrazków ozn. freq) w prostym układzie z rurą okrągłą oraz rozszerzeniem przekroju, w którym umieszczono materiał absorpcyjny.Zawartosć strony WWW związana z działalnością naukową i dydaktyczną.
Prawa autorskie zastrzeżone przez: Wojciech ŁAPKA

Darmowy hosting